Kroje a úbory

Stejnokroje chmelobrany

Pracovní stejnokroj

sloužil především při pohybu ve chmelovištích a při lovu. Skládal se z pracovních botek, nánožníků (pracovních podkolenek), suknice, černého pracovního trika a pracovní báretky. Nedílnou součástí pracovního kroje jsou dodnes náramky, korále, kožená opasnice s mošnou a Identifikační známka.
Za dob bájných Homolupulů byl neodmyslitelnou výbavou i telesud, v kterém Homolupulové přenášeli na zádech svou denní dávku piva (objem 14 žejdel – viz expozice v Muzeu Homolupulů).

Slavnostní stejnokroj

 

Je novodobý. Sestává se z černých botek, černých kalhot a z černého saka, černého trika a černého klobouku. Součástí slavnostního stejnokroje je i Identifikační známka Chmelobrany a Stříbrný odznak Chmelobrany. Vyšívaná vesta Chmelobrany se nosí v kombinaci s bílou košilí s dlouhým rukávem ( vyjímečně krátkým rukávem) a kloboukem.

Kroj Chmelobrany si může každý Chmelobranec po předložení Modré knížky nechat na míru ušít u krejčové Světlany Rampasové na náměstí Svobody v Žatci (vedle chmelničky)

ceník/sako s výšivkami :    3.500 Kč

vyšívaná vesta    :   1.500 Kč

klobouk:                   950 Kč + poštovné

kalhoty černé:         1.200 Kč        ( ke kroji možno použít i svoje vlastní černé kalhoty)

 

Homolupulové a ženy

Oslava vítězství v královské disciplíně – pivním EX sprintu bývala bujará a byla doprovázena častými výkřiky soutěžících “ EX , EX , EX !!“. Stávalo se však, že ženy Homolupulů, které se musely vždy držet v předepsané vzdálenosti 50 taců (33m) si tyto výkřiky často omylem vysvětlovaly jako “ SEX , SEX , SEX !!“ a přibíhaly za svými muži. Ti je jen s vypětím všech sil vraceli na jejich původní místa. Vztah Homolupulů k ženám byl veskrze kladný. Každý Homolupulus měl nejméně tři ženy.

Ty se staraly o sběr chmele po okrajích chmelovišť, udržovaly oheň ve varkách ( později pivo-varkách a ještě později pivovárkách) a zásobovaly je palivem. Ženy rovněž udržovaly telesudy v pohotovosti, aby Homolupulové mohli kdykoliv vyrazit do chmelovišť. Sklizeň ječmene a později i výrobu pivních sýrů zajišťovali muži i ženy společně.

Námluvy Homolupulů

Homolupulové se vždy drželi zásady: „TŘIKRÁT ŘEŽ A RADŠI VUBEC NEMĚŘ…“. Tuto zásadu uplatňovali nejen při konzumaci, ale někdy dokonce i v osobním životě. To však neznamenalo, že by jim byl vzhled svých protějšků lhostejný. Svou úlohu měli značně zjednodušenou, jelikož téměř všechny ženy Homolupulů byly krásné.

Navíc pravidelná konzumace chmelového moku ovlivnila anatomii přední části ženského těla a podpořila jeho výrazné linie. Zatímco Homolupuly obdařila příroda zejména v oblasti pupku, jejich ženy byly patřičně ozdobeny v o něco vyšších partiích. Homolupulové byly vcelku galantními společníky a umě se svým partnerkám dokázali dvořit.

Námluvy Homolupulů se nikdy neobešly bez květin. Tradiční a jedinou květinou pro tuto slavnostní příležitost byla pivoňka. Nebylo sice doposud objasněno, co měla pivoňka společného s pivem, ale je jisté, že rostla pouze při okrajích chmelovišť a nebylo vůbec snadné ji získat. Snad proto byla Homolupuly tak ceněná.

Opravdu! Získat srdce ženy bez pivoňky bylo prakticky nemožné!